[rozwój osobisty]

Co robić oprócz STUDIOWANIA, aby zapewnić sobie świetną przyszłość

Co robić oprócz STUDIOWANIA, aby zapewnić sobie świetną przyszłość
Co robić oprócz STUDIOWANIA, aby zapewnić sobie świetną przyszłość

Co robić oprócz STUDIOWANIA, aby zapewnić sobie świetną przyszłość

Jak pokierować swoim życiem? Jak godnie zarabiać? Studiować czy iść do pracy? Na co postawić? – to pytania, przed którymi staje każdy młody człowiek.

Powyższe pytania zadają sobie także starsi, którzy pięli się po szczeblach kariery zawodowej tylko po to, aby po latach wystawić głowę nad mur i przekonać się, że przystawili drabinę do złej ściany. To zazwyczaj bardzo boli.

Co roku w okresie czerwiec-wrzesień dostaję masę pytań o sens studiowania. Niektórzy pytają także o wybór przyszłościowego kierunku studiów. Od razu uprzedzę, że nie znam odpowiedzi na wszystkie pytania. Niemniej jednak, po 25 latach od matury, mam wiele przemyśleń dotyczących mojej kariery. Potęgowane są one przez moje liczne doświadczenia wynikające z kilkukrotnego gruntownego przebranżawiania. Średnio co 10 lat od nowa uczyłem się innego zawodu i jednocześnie dosyć szybko udawało mi się w nim osiągnąć satysfakcjonujący mnie poziom. Nigdy nie było łatwo, ale starałem się zawsze mieć z pracy maksimum satysfakcji. W efekcie sprowadzało się to do kilku lat inwestycji i kilku lat “spijania śmietanki”.

W tym roku musiałem dobrze podsumować wszystkie te doświadczenia. Poznańska uczelnia Collegium Da Vinci zaprosiła mnie na inaugurację roku akademickiego i zachęciła do podzielenia się doświadczeniami ze studentami zastanawiającymi się jak pokierować swoim życiem i karierami, aby zapewnić sobie świetną przyszłość. W ciągu 30 minut miałem dokonać syntezy mojego dorobku w taki sposób, aby młodzi ludzie wyszli z maksymalnie praktycznymi podpowiedziami.

Zapraszam do obejrzenia nagrania z tego wystąpienia lub – jeśli wolicie czytać – zapoznania się ze slajdami oraz omawiającym je artykułem na moim blogu. Jeśli zastanawiacie się, gdzie leży sekret moich osiągnięć, to właśnie w tym wystąpieniu znajdziecie najlepszą odpowiedź, jakiej potrafię teraz udzielić.

Nadal uważam, że kluczowe jest zdobywanie praktycznego doświadczenia na rynku pracy najwcześniej jak się da – nawet kosztem studiów. A z kolei studiowanie bez równoległego pracowania – uważam za marnowanie czasu i naszego potencjału. Dla jasności: nie trzeba się ze mną zgadzać. 🙂
Michał Szafrański
SYSINFO-Facebook

SYSTEMY INFORMATYCZNE DARIUSZ SIUTA