[informatyka dla mikro biznesu]

Pomysł na nazwę domeny

Pomysł na nazwę domeny
Pomysł na nazwę domeny


Dzisiaj wybranie odpowiedniej domeny jest trudne, ponieważ większość jest już zajęta. Poniżej opiszę sposoby wyboru odpowiedniej domeny na przykładzie własnej działalności gospodarczej. Prowadzę firmę pod nazwą Systemy Informatyczne Dariusz Siuta (SYSINFO).

Najpierw należy spróbować wyszukać najkrótszą nazwę w najbardziej popularnych domenach: *.pl *.com.pl *.eu *.com. Wpisanie frazy: ‘sysinfo’ i próba wszelkich innych kombinacji skrótów nazwy Firmy zakończyły się niepowodzeniem. Wyszukiwane domeny są już zajęte.

Następnie należy sprawdzić domeny regionalne, ponieważ wiele firm sprzedaje swoje towary czy usługi lokalnie. W tym przypadku fraza: ‘sysinfo’ w domenie *.wroclaw.pl okazała się wolna i została od razu zarejestrowana. Domena sysinfo.wroclaw.pl jest do przyjęcia jeśli chodzi o długość i jest też łatwa do zapamiętania oraz wygodna do używania. Wpisanie adresu poczty biuro@sysinfo.wroclaw.pl czy https://strony sysinfo.wroclaw.pl nie jest uciążliwe. Główną tej domeny jest to, że jest wyżej indeksowana przez wyszukiwarki w danym regionie .

Potem w wyszukiwaniu należy użyć domen funkcjonalnych pasujących do działalności Firmy. W tym przypadku mogą to być domeny: .net, net.pl, .tech itp. Z wytypowanych domen sysinfo.net.pl jest wolna i została zarejestrowana ponieważ usługi są powiązane również z sieciami komputerowymi.

Kolejny etap to rejestracja domeny z własnym nazwiskiem. W nazwie działalności jednoosobowej musi być podane, więc Ci co mają mało popularne nazwisko mogą próbować rejestrować domenę w .pl. Własną taką domenę mam już od wielu lat i używam ją głównie w adresie e-mail: kontakt@dariusz.siuta.pl. Teraz mogę rozszerzyć nazwę domeny i użyć ją jako adresu strony internetowej w postaci: systemy.informatyczne.dariusz.siuta.pl.

Na koniec można spróbować rejestracje domeny, której nazwa opisuje towar lub usługę firmy np. uslugi.informatyczne.(wroclaw).pl. Takie domeny używa się często w celu podwyższenia pozycjonowania w wyszukiwarkach z uwagi na to, że w nazwie domeny są frazy wyszukiwane przez klientów. Nie używa się jej do poczty czy adresu strony, ale można ją łatwo przekierować na adres krótszy. Domena informatyczne.wroclaw.pl była wolna i została wykupiona, aby potem dodać słowo: uslugi.

W sumie udało się zarejestrować 3 domeny. Dwie użytkowe i jedna w celu lepszego pozycjonowania strony internetowej.

Ważny jest również wybór operatora domen. Należy zadać sobie pytanie: Kto jest właścicielem nazwy po zakupie? Często domena po rejestracji nie należy do Ciebie, ale wynajmujesz ją od sprzedawcy. Wtedy wszelka próba operacji np. przeniesienia na innego usługodawce jest niemożliwa. Należy wystrzegać się pakietów, które zawierają wiele powiązanych ze sobą usług za złotówkę, bo po okresie promocyjnym koszt utrzymania wzrasta drastycznie. Potem kupienie samej domeny jest mocno utrudnione bez całego pakietu. Odpowiedzi jak wygląda polityka dostawcy usług należy szukać w regulaminie.

Dobrym rozwiązaniem jest zakup domeny od operatora, który zajmuje się tylko domenami lub posiada wydzieloną usługę dla tego typu celu. Wtedy jest dużo więcej technicznych możliwości operowania na domenie.

Więcej …

Poziomy i rodzaje domen
Poziomy i rodzaje domen
SYSINFO-Facebook

SYSTEMY INFORMATYCZNE DARIUSZ SIUTA