[zakładanie dzialaności gospodarczej], [zarządzanie w przedsiębiorstwie]

Założenie Firmy przez Internet

Założenie Firmy przez Internet
Założenie Firmy przez Internet


Obecnie założenie firmy jest proste. Można to zrobić nie wychodząc z domu, nie odwiedzając urzędów, nie wysyłając żadnego pisma pocztą. Wszystkich formalności można wykonać przez Internet. Do rejestracji potrzebny jest podpis elektroniczny lub bardziej prosta forma czyli Profil Zaufany. Nie opiszę dokładnie jak wypełnić formularze, bo form działalności jest wiele, ale podam gównie kroki w drodze do założenia firmy drogą elektroniczną. Przed zadaniem warto zakupić książkę “Jednoosobowa firma” autorstwa D.Młodzikowska i B.Lundén, bo jest bardzo pomocna jeśli po raz pierwszy zakładasz firmę lub planujesz prowadzenie księgowości samodzielnie.


FAZA 1 – Bank i profil zaufany
Pewnie posiadasz już własne konto bankowe, a to najszybszy sposób na pozyskanie profilu zaufanego. Bank posiada wszystkie Twoje dane osobowe więc po wypełnieniu odpowiedniego formularza otrzymasz certyfikat, który pozwoli Ci podopisywać cyfrowo dokumenty w Internecie. Jeśli nie masz konta bankowego to i tak musisz założyć je do prowadzenia działalności gospodarczej. Tradycyjna droga zakładania Profilu Zaufanego jest opisana na stronie (pz.gov.pl), ale trzeba odwiedzić jeden z punktów obsługi w celu weryfikacji danych osobowych. Posiadając tożsamość cyfrową na stronie Elektronicznej Platformy Usług Administracji Publicznej (epuap.gov.pl) możesz załatwić wiele spraw urzędowych i nie stać w kolejkach do urzędów.

FAZA 2 – CEIDG – US – ZUS
Na stronie Centralnej Ewidencji i i Informacji o Działalności należy założyć nowe konto. Potem pstępuj zgodnie z komunikatami na ekranie przechodząc przez etapy od 1 do 4. Podczas rejestracji użyj już Profilu Zaufanego jako potwierdzenie Twojej tożsamości. Następnie należy złożyć wniosek o założenie działalności gospodarczej, dokonać wyboru opodatkowania i zgłosić własną osobę do ZUS. Na zdjęciach przedstawiam swoje formularze: CEIDG-1, VAT-R, ZUS ZZA. Nie jest to moja pierwsza firma, dlatego numer REGON maiłem już przydzielony wcześniej. Przy wypełnianiu wniosku o zgłoszenie do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych należy wpisać odpowiedni kod (tytuł ubezpieczenia) w zależności z jakiej ulgi chcesz skorzystać na start. Na koniec dostaniesz wszystkie dokumenty podpisane cyfrowo przez ww. urzędy.

FAZA 3 – Zgłoszenie się do mnie
Moja oferta dla Ciebie to wszystko powiązane z Informatyką. Zaczynając o wyboru odpowiedniego sprzętu i oprogramowania, a kończąc na szkoleniu. Na początek rozmowa i analiza Twoich potrzeb, aby usprawnić prowadzenie firmy. W zależności jaki posiadasz zawód lub jaki typ działalności gospodarczej chcesz prowadzić, dostosuję do Ciebie odpowiednie aplikacje i ułatwię Twoim klientom kontakt z Tobą.

Profil Zaufany - Cyfrowy podpis osobisty
Profil Zaufany – Cyfrowy podpis osobisty
Wniosek o wpis do centralnej ewidencji i informacji o działalności gospodarczej
CEIDG-1 (1/3)
Wniosek o wpis do centralnej ewidencji i informacji o działalności gospodarczej
CEIDG-1 (2/3)
Wniosek o wpis do centralnej ewidencji i informacji o działalności gospodarczej
CEIDG-1 (3/3)
Zgłoszenie rejestracyjne w zakresie podatku od towarów i usług
VAT-R (1/2)
Zgłoszenie rejestracyjne w zakresie podatku od towarów i usług
VAT-R (2/2)
Zgłoszenie do ubezpieczenia zdrowotnego / zgłoszenie zmiany danych
ZUS-ZZA (1/2)
Zgłoszenie do ubezpieczenia zdrowotnego / zgłoszenie zmiany danych
ZUS-ZZA (2/2)

Więcej …

Pierwsze 12 miesięcy okiem przedsiębiorcy
SYSINFO-Facebook

SYSTEMY INFORMATYCZNE DARIUSZ SIUTA